ZS Chrobry poznaje Polskę!

Nasza szkoła bierze aktywny udział w projekcie Ministerstwa Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę". Dzięki niemu uczniowie Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół z klas 5-8 mogli zwiedzić Warszawę. Kwota dofinansowania wycieczki z Programu Poznaj Polskę wyniosła 10.000 zł.
W czasie dwudniowego wyjazdu uczniowie poznali stolicę, idąc śladami historii i zabytków kultury.

Jakże ważnym dla każdego ucznia punktem wycieczki była wizyta na Cmentarzu Powązkowskim, założonym w 1790 r. W Alei Zasłużonych uczniom udało się znaleźć groby gen. Kuklińskiego, czy Kazimierza Górskiego, natomiast w Kwaterze Brzozowych Krzyży groby:“Zośki”, “Rudego” i “Alka”, bohaterów Kamieni na Szaniec.
Kontynuując historyczny aspekt wycieczki udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. To historyczne muzeum otwarte w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. Z wykorzystaniem nowoczesnych efektów multimedialnych przedstawiono tu powstańczą rzeczywistość, codzienność i walkę obrońców Warszawy.

Podczas spaceru po Starym Mieście mieliśmy okazję obserwować zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza Poznaliśmy dzieje warszawskich zabytków odbudowanych po wojnie między innymi Zamku Królewskiego. Ten intensywny dzień zakończyliśmy oglądając panoramę Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Techniki, w którego zbiorach znajdują się eksponaty dotyczące historii polskiej techniki między innymi kolekcja motocykli, odbiorników radiowych, instrumentów geodezyjnych, techniki biurowej.

Nasz pobyt w stolicy zakończyliśmy spacerem po „najszczęśliwszym miejscu w Warszawie”- letniej rezydencji króla Stanisława Augusta - Łazienkach Królewskich.

Strona Programu Poznaj Polskę