Zakończenie projektu edukacyjnego "W świecie podań, wierzeń i zwyczajów Słowian" w klasie 7 SP

W dniu 21 listopada 2023 roku odbyły się zajęcia klasy 7 z projektu "W świecie podań, wierzeń i zwyczajów Słowian" w ramach realizacji w naszej szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

W trakcie zajęć uczniowie poznali doroczne obrzędy słowińskie związane z porami roku jak: szczodre gody, jare gody, Noc Kupały i dziady. Dzięki temu mogły dostrzec ich pozostałości we współczesnych świętach religijnych, rodzinnych i ludowych (np. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Sobótka, Dożynki, Zaduszki...). Następnie dzieci zostały wprowadzone w świat słowiańskich duchów i demonów wraz z ich odniesieniami w literaturze, filmie i grach komputerowych (topielce, rusałki, zmory, wąpierze, strzygi, wilkołaki, licho itd.).