"Zwyczaje i obyczaje szlacheckie na przykładzie Pana Tadeusza" - projekt edukacyjny w klasie 8 SP.

W dniu 4 grudnia 2023 roku odbyły się zajęcia klasy 8 z projektu "Zwyczaje i obyczaje szlacheckie na przykładzie Pana Tadeusza" w ramach realizacji w naszej szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się ze zwyczajami szlacheckimi z przełomu XVIII i XIX wieku: tradycyjnym polskim strojem szlacheckim i częściami z jakich się składał, zajazdami szlacheckimi w dawnej Polsce, tradycjami związanymi z piciem kawy oraz przebiegiem uczty staropolskiej wraz z potrawami jakie jadano. Podczas zajęć posiłkowano się fragmentami z "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, "Pamiątek Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Satyr" Ignacego Krasickiego, "Opisu obyczajów za panowania Augusta III" Jędrzeja Kitowicza oraz "Dziejów obyczajów w dawnej Polsce" Jana Stanisława Bystronia. Uczniowie mieli także możliwość zapoznania się z bibliofilskimi, bogato ilustrowanymi wydaniami "Pana Tadeusza" oraz z ilustracjami pokazującymi wygląd szlachty polskiej z tego okresu. Częścią zajęć było także oglądanie fragmentów filmów przygotowanych przez Muzeum Pana Tadeusza, filmowej Encyklopedii Staropolskiej oraz spektaklu "Opis obyczajów czyli jak zwyczajnie wszędzie się miesza złe do dobrego" w reż. Mikołaja Grabowskiego. Na zakończeniu uczniowie otrzymali karty pracy dotyczące zwyczajów szlacheckich w "Panu Tadeuszu".