"Aktywna tablica" Liceum Ogólnokształcące

Publiczne Liceum Zespołu Szkół w roku 2022 przystąpiło do rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 – „Aktywna Tablica”. Złożony przez szkołę wniosek został rozpatrzony pozytywnie dzięki czemu, szkoła otrzymała wsparcie finansowe w formie dotacji celowej w wysokości 14 000,00 zł. Wkład własny wyniósł 3 500,00 zł.

Główny cel programu
Głównym celem programu jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych wnioskowanych przez szkołę. Podniesienie kompetencji uczniów oraz nauczycieli poprzez zmianę sposobu myślenia o możliwościach wykorzystania technologii komputerowych i interaktywnych metod pracy na zajęciach edukacyjnych z wielu przedmiotów i zajęć dodatkowych. W obecnej szkole ważne jest by korzystać z metod aktywizujących ucznia. Zakupione monitory interaktywne INQPro 75” z dostępem do Internetu pozwalają na takie działania i stwarzają warunki do zmiany nauczania. Chętnie wykorzystywane są w trakcie zajęć i sprawiają, że zajęcia są atrakcyjniejsze, wzrasta też motywacja uczniów do pogłębiania wiedzy.

Szkoły uczestniczące w sieci:
- Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zespołu Szkół im. Bolesława Chrobrego w Niemodlinie,
- Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zespołu Szkół w Ozimku.

Skład nauczycielskiego zespołu samokształceniowego w zakresie stosowania TIK w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Zespołu Szkół w Niemodlinie:
Koordynator: Agnieszka Rybicka,
Zespół nauczycielski: Magdalena Czaniecka, Mateusz Zajdel, Ewa Skura-Prajel, Katarzyna Wesoła, Aniela Tekiela.

Scenariusze zajęć
"Żelazo" - opracowała Agnieszka Rybicka
"Wielkie odkrycia geograficzne" -  opracowała Ewa Skura-Prajel
"Home" - opracowała Magdalena Czaniecka
"Kaffee und Kuchen" - opracowała Katarzyna Wesoła
Environmental issues. Zagadnienia środowiskowe -opracowała Aniela Tekiela
Obcowanie świętych - opracował Mateusz Zajdel

Lekcje otwarte w ramach Międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli:

• lekcje otwarte przeprowadzone w ZS w Niemodlinie (na Teams):
    21.04.2023r. - lekcja chemii w klasie 2LO, temat: Właściwości alkoholi monohydroksylowych”, prowadząca Agnieszka Rybicka.
    22.05.2023r. - lekcja języka niemieckiego w klasie 1LO, temat: Kaffee und Kuchen, prowadząca Katarzyna Wesoła.
  • lekcje otwarte zorganizowane przez ZS w Ozimku:
    16.05.2023r. - „Systemy liczbowe – powtórzenie wiadomości”, prowadzący Bartosz Wiśniewski.
    23.05.2023r. - „Bramki logiczne oraz realizacja funkcji logicznych na bramkach”, prowadzący Bartosz Wiśniewski.

Harmonogram spotkań:
Styczeń- czerwiec - spotkania w Niemodlinie z Panem Bartoszem Wiśniewskim koordynatorem z ZS w Ozimku.
Bieżące kontakty (tel., mailowy, Teams)

W styczniu 2023 r. odbyło się pierwsze spotkanie szkolnych koordynatorów w ramach powołanej Międzyszkolnej Sieci Współpracy Nauczycieli stosujących technologię informacyjno-komunikacyjną (TIK) w nauczaniu (nawiązanie i ustalenie zasad współpracy, poznanie potrzeb i oczekiwań uczestników).

W styczniu i marcu 2023 r. odbyły się kolejne spotkania nauczycieli współpracujących w programie (szkolenie w zakresie obsługi monitora interaktywnego, korzystania z różnych narzędzi wspierających nauczanie oraz tworzenia interaktywnych zasobów).

Na kolejnych spotkaniach (kwiecień, maj) wymieniano się doświadczeniami w zakresie wykorzystania TIK, stosowania nowych rozwiązań i metod pracy przez uczestników m.in. na lekcjach otwartych. Dyskutowano na temat prowadzonych lekcji, dzięki czemu powstały nowe pomysły, przykłady dobrych praktyk. W spotkaniach, poza koordynatorami szkół uczestniczących w programie, brali udział także inni nauczyciele pragnący rozwijać i wzbogacać warsztat swojej pracy.
Ostatnie spotkanie podsumowujące program "Aktywna tablica” odbyło się w czerwcu 2023 r.

Udział nauczycieli w szkoleniach z zakresu TIK (potwierdzone zaświadczeniami):
a) “Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w procesach edukacyjnych”, szkolenie online, Agnieszka Rybicka
b) “TIK w pracy nauczyciela – Mikrokontrolery. Graficzne programowanie blokowe”, szkolenie online, Agnieszka Rybicka
c) “TIK w pracy nauczyciela – Jak zwiększyć zaangażowanie uczniów dzięki Wordwall?”, szkolenie online, Agnieszka Rybicka
d) “TIK w pracy nauczyciela – ChatGPT – nowe narzędzie nauczyciela”, szkolenie online, Agnieszka Rybicka
e) "Pomagamy: 16 sesji o nauczaniu online", Aniela Tekiela, cykl 16 szkoleń online (jeden certyfikat), który obejmował tematy:
- Zdolna zdalna lekcja z dziećmi
- Genialne pomysły na lekcje z dziećmi
- Testowanie ONLINE bez tajemnic
- Jak uczyć dzieci ONLINE
- Zaktywizuj ucznia w ONLINE
- Fiszki na lekcji ONLINE
- Lekcja ONLINE: w grupie i parze
- Pierwsze kroki z Narzędziami Googla na lekcjach ONLINE
- MS Teams bez tajemnic
- Idealna zdalna lekcja
- Google Classroom bez tajemnic
- Zdalna lekcja, niekoniecznie na żywo
- Żeby lekcja stała się przygodą i podróżą – projekty online na zajęciach językowych w klasach 1-3
- Szybkie pomysły na lekcje ONLINE
- Wypisz wymaluj – na tablecie – pomysły na lekcje ONLINE
- Jak SZYBKO zacząć uczyć ONLINE.